Montaż reflektorów Bi-LED – czy jest zgodny z prawem?

Chociaż nie są jeszcze powszechnym widokiem w samochodach poruszających się po polskich drogach, reflektory typu Bi-LED interesują coraz większą grupę kierowców. Wynika to z ich charakterystycznych zalet, w tym przede wszystkim znacznie większej wydajności pracy w porównaniu z tradycyjnymi lampami halogenowymi lub xenonami, a także z eleganckiego wyglądu auta. Nowe auta z fabrycznie zamontowanymi reflektorami Bi-LED wciąż są nieliczne, a większość samochodów w Polsce to pojazdy mające nawet ponad 10 lat. Niektórzy kierowcy decydują się więc na zamianę standardowych lamp na ledowe – czy jest to jednak legalne?

Zalety korzystania z samochodowych lamp Bi-LED

Zainteresowanie reflektorami Bi-LED wynika przede wszystkim z ich wydajności. Można z nich bowiem korzystać bezobsługowo nawet przez 30-40 tysięcy godzin, podczas gdy tradycyjne lampy halogenowe świecą do 1000 godzin, a xenony do około 5000. Co więcej, oświetlenie tego typu jest znacznie bardziej energooszczędne, przez co zapewnia mniejsze zużycie akumulatora, a dodatkowo wykazuje większy zasięg światła, co z kolei może zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Lampy Bi-LED nadają również samochodowi stylowego wyglądu. Dlaczego więc ich montaż może budzić wątpliwości pod względem przepisów prawa?

Czy można legalnie zamontować lampy LED w aucie?

Wymiana tradycyjnych halogenów lub xenonów na reflektory ledowe wymaga bardzo specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności. Nowe oświetlenie tego typu koniecznie należy bowiem precyzyjnie wybrać i zainstalować, aby było ono kompatybilne z podzespołami samochodu, a także przyjętymi normami. Nierzadko prawidłowy montaż lamp Bi-LED w starszych pojazdach okazuje się zaś niezwykle problematyczny, dlatego musi zająć się nim wykwalifikowany specjalista. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że reflektory tego rodzaju nie są homologowane w naszym kraju. Mimo tego wiele osób decyduje się na ich instalację z uwagi na bezawaryjność oraz poziom jasności światła.

Zakup odpowiednich reflektorów Bi-LED i wybór wyspecjalizowanego warsztatu

Obecny stan prawny w Polsce sprawia zatem, że reflektory Bi-LED nie są homologowane, a więc ich użytkowanie może okazać się problemem dla kierowcy pod względem zgodności z przepisami. Decyzja o zamontowaniu takich lamp ledowych oraz jej następstwa pozostają zatem wyłącznie w rękach właściciela samochodu. Niezależnie od tego, zakup reflektorów, czy to Bi-LED, czy standardowych lub xenonowych, powinien być doskonale przemyślany, opierać się na atestowanych produktach z dokładnie sprawdzonego źródła, a ich montaż – przeprowadzony przez eksperta.

Zespół Car Light Studio tworzą więc wyspecjalizowani fachowcy w dziedzinie reflektorów samochodowych, którzy zadbają o perfekcyjny montaż projektorów Bi-LED w miejscu fabrycznych odbłyśników, w razie podjęcia przez Ciebie takiej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *