5 powodów, dla których nie warto kupować pojedynczego używanego reflektora

W przypadku, gdy reflektory samochodowe ulegną awarii albo ich praca stanie się nieprawidłowa z powodu działania rozmaitych czynników, wielu kierowców decyduje się na wymianę niesprawnej lampy. Zakup nowego oświetlenia nierzadko okazuje się jednak kosztowny, dlatego wybór właścicieli aut pada czasem na używane komponenty, co ma swoje zalety, ale też wady. Reflektory z tzw. drugiej ręki bywają również kupowane pojedynczo, gdy awarii ulegnie jedna lampa w samochodzie. Dlaczego jednak nie warto decydować się na taki krok?

Kupno jednej używanej lampy – 5 wad

Zakup pojedynczego używanego reflektora może okazać się rozwiązaniem problemu jednej uszkodzonej lampy, znacznie tańszym niż kupno nowego egzemplarza. Jest to jednak krok obarczony dużym ryzykiem, którego zazwyczaj nie warto podejmować.

    1. Stan techniczny. Chociaż większość sprzedawców oferujących używane reflektory samochodowe zapewnia o ich nienagannym stanie technicznym, w rzeczywistości zwykle nie mamy możliwości ich sprawdzenia przed zakupem, zwłaszcza jeśli zamawiamy lampę online. Oświetlenie z drugiej ręki może więc okazać się uszkodzone – niekiedy właściciel auta przekonuje się po tym dopiero po jego zamontowaniu.
    2. Zgodność z modelem auta. Zakup lampy – zarówno używanej, jak i nowej – wymaga dobrania odpowiedniego elementu, który będzie pasował do posiadanego pojazdu. Niekiedy parametry czy wymiary reflektorów różnią się jednak w zależności choćby od roku produkcji samochodu. Zakup niepasującej, pojedynczej lampy może zatem poskutkować brakiem możliwości jej montażu.
    3. Zgodność z pozostałymi reflektorami. Problemem, który mogą napotkać kierowcy zamawiający pojedynczą lampę, jest jej ewentualna niezgodność nie z samym pojazdem, ale z pozostałymi komponentami. Element z drugiej ręki może bowiem nieznacznie różnić się parametrami światła, co doprowadziłoby do nierównomiernego oświetlenia obniżającego komfort i bezpieczeństwo jazdy.
    4. Żywotność. Jest to kwestia powiązana ze stanem technicznym. Nawet jeśli nie budzi on większych wątpliwości, należy pamiętać, że wszystkie reflektory, nawet najbardziej zadbane, mają określoną żywotność, która w przypadku lamp używanych jest niższa niż w nowych. Oświetlenie z drugiej ręki może więc w krótkim czasie przestać spełniać swoje zadanie, okazując się nietrafionym wydatkiem.
    5. Gwarancja. Problemem w przypadku pojedynczych używanych reflektorów może też okazać się brak gwarancji, którą dysponują nowe lampy. W sytuacji, gdy komponent ulegnie niespodziewanej awarii, koszt jego naprawy będzie w całości spoczywał na właścicielu pojazdu. Zakup takiego oświetlenia może zatem ostatecznie wiązać się z koniecznością poniesienia większych nakładów finansowych, niż zakładano.

W razie usterki pojedynczego reflektora samochodowego nie warto więc ryzykować zakupu używanej lampy, który może przynieść więcej szkody niż pożytku. Znacznie lepszym pomysłem będzie skontaktowanie się ze sprawdzonym punktem oferującym regenerację oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *