Co grozi za jazdę autem z zaniedbanymi reflektorami samochodowymi?

W Polsce od 2007 roku jazda autem z włączonymi przez całą dobę światłami mijania jest obowiązkowa. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez wyeliminowanie problemu potencjalnie niejednoznacznych, podlegających indywidualnej interpretacji wytycznych na temat tego, kiedy należy włączyć oświetlenie, a kiedy nie jest to konieczne. Kluczowe pozostaje więc odpowiednie dbanie o reflektory samochodowe, aby zatroszczyć się o bezpieczną jazdę, a zarazem uniknąć kar. Konsekwencje użytkowania auta z zaniedbanymi lampami mogą być bowiem bardzo dotkliwe.

Zaniedbane lampy w samochodzie – zagrożenie na drodze

Chociaż reflektory charakteryzuje znakomita trwałość i odporność na różnorodne czynniki atmosferyczne, z czasem, jak wszystkie części samochodowe, ulegają one wyeksploatowaniu. W przypadku lamp mowa przede wszystkim o matowieniu oraz pojawianiu się zarysowań, które wynikają między innymi z długotrwałego wpływu promieni słonecznych, opadów czy uderzeń niewielkich kamieni podczas jazdy. Bez względu na przyczynę, zaniedbane reflektory samochodowe tracą swoje właściwości, niedostatecznie oświetlając drogę i potencjalne przeszkody, a niekiedy również oślepiając innych kierowców.

Kary za zmatowiałe lub uszkodzone reflektory

Zaniedbanie reflektorów samochodowych stwarza potencjalne zagrożenie na drodze – nic więc dziwnego, że w przypadku kontroli drogowej właściciel takiego auta może narazić się na dotkliwe kary, wynikające z naruszenia przepisów Kodeksu wykroczeń. Funkcjonariusze policji mogą w takiej sytuacji nałożyć na kierującego pojazdem mandat karny w wysokości nawet 500 złotych. Oprócz tego kierowca, który nie dopilnuje sprawności reflektorów samochodowych, może również stracić dowód rejestracyjny, co bardzo często wiąże się z natychmiastowym zakazem dalszego prowadzenia pojazdu i odholowaniem go na parking policyjny.

Efektywna renowacja lamp samochodowych

Konsekwencje niedopilnowania odpowiedniego stanu technicznego reflektorów samochodowych mogą zatem okazać się bardzo poważne. W przypadku zauważenia, że lampy świecą słabiej albo nieprawidłowo, nie należy więc zwlekać z wizytą w wyspecjalizowanym warsztacie. W Car Light Studio zajmiemy się regeneracją reflektorów samochodowych, która przywróci im nienaganne działanie, a tym samym pozwoli nie tylko uniknąć mandatu, ale przede wszystkim zachować bezpieczeństwo podczas jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *